Kırmızı ve beyaz et reyonlarımızda sunduğumuz ürünlerimiz, son derece modern ve hijyenik örnek et işleme tesislerimizde,veteriner hekim kontrolünde,uzman personellerce hazırlanıyor. Titizlikle hazırlanan bu ürünler vakumlanarak sağlıklı ve hijyenik şartlarda frigofirik araçlarla mağazalarımıza sevk edilerek soğuk zincir sistemleri kırılmadan reyonları mızda yerini alıyor.

MAKROMARKET ET İŞLEME TESİSLERİ GENEL İŞLEYİŞ

    

CANLI HAYVAN ALIM SÜRECİ

    Mağazalarımızda müşterilerimizin beğenisine sunduğumuz kırmızı et ürünlerimizin canlı hayvan alımını gerçekleştirirken, Tarım Bakanlığı'na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinin besi süresince kayıt altına aldığı özel besi dana ve kuzular içinden seçiyoruz. Satın alınan özel besi kuzu ve danalar, veteriner hekim tarafından yaşı, kilogramı ve cinsi kontrol edildikten sonra kesimhaneye getiriliyor.

 

 

CANLI HAYVAN KESİM SÜRECİ

     Kesimhaneye getirilen canlı hayvanlar, kesimhane veterineri tarafından kontrol ediliyor. Gerekli kontrolleri yapan veteriner, dana ve kuzuların sağlığa uygun olduğuna dair sağlık raporu düzenliyor. Bu sağlık raporu ile birlikte Tarım İl veya İlçe Müdürlük Yetkilileri tekrar kendi kontrollerini yaparak Veteriner Sağlık Raporu'nu onaylıyorlar. Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri aynı zamanda, kesilmiş dana ve kuzuların sevkiyatlarını yapacak olan frigofirik araçların, sağlık açısında sevkiyata uygun olduğunu ve soğutma sistemlerinin düzgün çalıştığını kontrol ederek dezenfeksiyon belgesi düzenliyor.

  
 
        

KESİM İŞLEMİ İSLAMİ KURALLARA GÖRE YAPILIR

     Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri tarafından hazırlanan belgelerle mezbahalarda kesim işlemi İslami kurallara göre gerçekleştiriliyor. Kesim işleminden sonra karkas etler mezbahaların soğuk hava odalarında minimum 12 saat dinlendiriliyor. Etler dinlenme işleminden sonra daha önce dezenfeksiyon belgeleri alınmı ş araçlara yüklenmek üzere kefenlenerek hazırlanıyor. Frigofirik araçlara yüklenen karkas etler, en kısa süre içinde et işleme tesislerimize getiriliyor.

KARKAS ETLERİN İŞLENME SÜRECİ

     Veteriner hekimimiz tarafından mezbahanede Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri tarafından verilen sağlık raporu, dezenfeksiyon belgesi ve etin iç ısı derecesi kontrol ediliyor. Kontrol işleminden sonra sağlığa uygun olan karkas etler teslim alınıyor. Teslim alınan karkas etler Et İşleme Tesisleri'nin 330 ton kapasiteli,günlük 4 kez derece ve temizlik kontrolü, veteriner hekimimiz tarafından titizlikle yapılan soğuk hava odalarına alınıyor.

 

ET İŞLEME TESİSİNDE GÖREVLİ ÇALIŞANLARIN GENEL DÜZENİ

     Et işleme tesisimizde çalışan personellerimizin her 3 ayda bir sağlık kontrolleri yapılıyor. Buna göre sağlık yapıları uygun olan personeller tesisimizde maske,bone, eldiven ve özel kıyafetleri ile günlük dezenfeksiyonları yapıldıktan sonra çalışmalarına izin veriliyor. Bununla beraber el, tırnak ve tıraş kontrolleri de günlük yapılan et işleme tesisi çalışanları,et üretimini sağlıklı ve hijyenik şartlarda gerçekleştiriyor.

 

        

KARKAS ETLERİN PARÇALANMA İŞLEMİ

     Soğuk hava odalarına alınan karkas etler, ilk aşamada profesyonel personellerimiz tarafından kemiklerinden ayrılıyor. Kemiksiz etler ikinci aşamada tüketim özelliklerine göre lop et şeklinde parçalara ayrı larak vakum işlemine hazırlanıyor. Farklı çeşitlere ayrılan kırmızı etler vakumlanarak; Tarım Bakanlığı Onayı, ürünün özellikleri, üretim ve son kullanma tarihi ile Gıda Kodeksi'nde bulunan tüm şartların bulunduğu etiketler düzenlenerek üzerine yapıştırılıyor. Etiketlenen etler, mağaza sevkiyatına hazır hale getiriliyor.

     Et işleme tesislerimizde kırmızı et ürünlerinde gerçekleştirilen vakumlama işlemi, ürünlerin mağazalarımıza sevkiyatı sırasında herhangi bir dış temas ve zararlı bakteri üretimine karşı korunmasını sağlıyor. Bu nedenle kırmızı et çeşitlerimiz, uzun süre aynı tazelikte kalıyor ve sağlıklı bir şekilde müşterilerimize sunuluyor.

 

MAĞAZALARIMIZA SEVKİYATİ

     Farklı özelliklerde hazırlanmış ve vakumlanmış olan kırmızı et çeşitleri özel frigofirik araçlarımızla soğuk zinciri kırılmadan mağazalarımıza ulaştırılıyor. Mağazalarımızda uzman personellerimiz tarafı ndan teslim alınan vakumlanmış etler, üzerindeki etiketlerde yazan tüketim özelliğine göre parçalara ayrılıyor vetepsilere dizilerek reyonlarımızda müşterilerimizin tercihine sunuluyor.

    

 

    

BEYAZ ET ALIMI VE MAĞAZALARDA SUNUM

     Ülkemizin seçkin markalarından tedarikedilen beyaz et çeşitlerimiz, veteriner hekimimiz tarafından veteriner sağlık belgesi, et iç derecesi ve dezenfeksiyon belgeleri kontrol edildikten sonra teslim alınıyor. Et işleme tesislerimizde teslim alınan beyaz et çeşitleri, 80 ton kapasiteli, günlük 4 kez derece ve temizlik kontrolü veteriner hekimimiz tarafından titizlikle yapılan soğuk hava odalarına alınıyor.

     Soğuk hava odalarında uzman personellerimiz tarafından işlenmek üzere çıkartılan ürünler, tüketim özelliklerine göre farklı çeşitlere ayrılarak mağazalara sevk edilmek üzere sevk kasalarına yerleştiriliyor. Bu kasaların üzerine Tarım Bakanlığı Onayı,ürünün özellikleri, üretim ve son kullanma tarihiyle Gıda Kodeksi'nde bulunan tüm şartların bulunduğu etiketler yapıştı rılıyor. Etiketleme işlemi yapılan beyaz et çeşitleri, frigofirik sevk araçlarımıza yüklenerek mağazalarımıza soğuk zincirleri kırılmadan sevk ediliyor. Mağazaları mızda teslim alınan beyaz etler, uzman çalışanlarımız tarafından üzerindeki etiketlerde belirtilen bilgilere göre hazırlanarak reyonlarımızda müşterilerimizin beğenisine sunuluyor.

 

   

İŞLENMİŞ KIRMIZI ET ÇEŞİTLERİ

     Et işleme tesislerimizin köfte hazırlama bölümünde, farklı alternatif ve lezzetlerde köfte çeşitleri üretiyoruz. Köfte çeşitlerinde kullanılmak üzere hazırlanan kırmızı etler, sinir ve kıkırdakları ayıran özel bir makineyle kıyma haline getiriliyor. Hazırlanan kıyma, üretilen köftenin özelliklerine göre baharatları ilave edilmek üzere karıştırma makinesine alınıyor. Bu makine ile homojen bir karışım haline getirilen ürün, 24 saat dinlendirilmek üzere soğuk odalara alınıyor.

     Dinlendirilme işleminden sonra ürünün özelliğine göre form makinesinde şekillendiriliyor. Farklı lezzet ve şekillerde üretilen köfte çeşitleri paketleniyor ve Gıda Kodeksi'ne uygun bir şekilde etiketlenerek soğuk zincir kırılmadan frigofirik araçlarımızla mağazaları mıza sevk ediliyor. Mağazalarımızda teslim alınan köfte çeşitleri müşterilerimize sunuluyor.

 

 

NEFİS MAKRO DÖNER ÜRETİMİ

     Döner yapımında kullanılacak kırmızı ve beyaz et çeşitleri, uzman personellerimiz tarafından ince zarlar halinde dilimleniyor. Dilimlenen et çeşitleri, Makromarket'e özel terbiye ünitesine alınıyor. Terbiye işlemi tamamlanan etler, soğuk odalarda 24 saat dinlendiriliyor. Hazırlanan ürünler, döner şişlerine özenle takılarak dış etkenlerden korunmak üzere ambalajlanıyor. Gıda Kodeksi'ne göre etiketlenme işlemi yapılan döner, frigofirik araçlarımızla mağazalarımıza, Makro Piknik'lere gönderiliyor. Nefis dönerimiz sağlıklı, hesaplı lezzetlerin adresi Makro Piknik Dinleme Alanları'nda müşterilerimize sunuluyor.