Makro Tüm Et A.Ş. kalitesini ve üretimini sertifikalandırdı

Makro Tüm Et A.Ş. kalitesini ve üretimini sertifikalandırdı 

Makro mağazalarında satılmakta olan Benim Kasap, Bende ve Ödül markalı et ve piliç ürünlerini üreten Makro Tüm Et A.Ş., kalitesini sertifikalandırdı. ISO 22000:2005 Gıda güvenliği yönetim sistemi ve Helal22:2013 sertifikalarını alan Makro Tüm Et A.Ş.’nin üretim tesislerinde, Makro müşterilerinin gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri et ve et ürünleri üretiliyor. 

Makro Tüm Et ve Et Ürünleri İşleme Dağıtım A.Ş., müşterilerine kaliteli ürünler sunduğunu bir kez daha gösterdi. Sağlıklı ve helal et tüketimi konusuna verdiği önemi, ürünlerini ve hizmetini sertifikalandırarak belgeleyen Makro Tüm Et A.Ş. tüm müşterilerine “Artık gönül rahatlığıyla et ve et ürünleri tüketebilirsiniz” diyor.

CTR Uluslararası Belgelendirme & Denetim Ltd. Şti.’nin gerçekleştirdiği denetimler ve verdiği onayın ardından ISO 22000:2005 ve Helal22:2013 sertifikalarını alan Makro Tüm Et A.Ş., Helal Ürün Belgelendirme Sistemi’yle et ve et ürünleri alanında bir kez daha iddiasını ortaya koydu. Makro Tüm Et A.Ş’de artık kırmızı et ve köfte, döner, kokoreç gibi işlenmiş tüm et ürünleri ile beyaz et ve döner, sucuk gibi et ürünleri resmen tescilli!

Modern tesislerde titiz üretim

Et üretimini son derece modern ve hijyenik işleme tesislerinde gerçekleştiren Makro Tüm Et A.Ş, tüm süreçleri titizlikle yönetiyor. Canlı hayvan alım ve kesiminden başlayarak son tüketiciye ulaşana kadar, hijyen koşullarına dikkat eden marka, sunduğu ürünleri modern et işleme tesislerinde veteriner hekim kontrolünde ve uzman personellerce hazırlıyor. Ürünler vakumlanarak yine sağlıklı ve hijyenik şartlarda frigofrik araçlarla, soğuk zincir kırılmadan mağazalara ulaştırılıyor.