TÜM HABERLER

Türkiye’nin en büyük 6. perakendecisi Makro arka arkaya yeni mağazalar açıyor

Sektördeki 20. yılını İstanbul’da açtığı ilk mağazasıyla taçlandıran Makro, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Makro, Amasya ve Samsun’da aynı günde açılışını yaptığı dört mağazayla hizmet verdiği mağaza sayısını artırdı. 55 bini aşkın zengin ürün çeşidiyle mağazacılıkta yeni bir tarz ve alışkanlık yaratmayı amaçlayan Makro, kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor.

Anadolu’da başlayan perakende yolculuğunu bugün ulusal marka statüsüyle sürdüren ve uluslararası marka olma yolunda ilerleyen Makro, sektördeki 20. yılını ardı ardına açtığı yeni mağazalarıyla kutluyor.  Makro, Amasya Merzifon’da ve Samsun’da Kanijya, Belediye Evleri ve Terme’de aynı günde 4 mağaza açılışı gerçekleştirdi. Açılışlara Merzifon, Canik ve Terme Belediye Başkanları ile ilçe kaymakamları katıldı.  Halkın yoğun ilgi gösterdiği dört yeni mağaza açılışında Makro Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör,  “Bir günde dört yeni mağazamızı hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Hedefimiz 2011 sonuna kadar Türkiye genelinde 170 mağazaya ve 1 milyar TL ciroya ulaşmak. 7’den 70’e herkesi kucaklayan Türkiye’nin markası Makro’nun 2023 yılı büyüme hedefi ise, Türkiye’nin 1 numaralı perakende markası olmak.”               

Makro 5 yılda 4 kat büyüyecek

1990 yılında Ankara Keçiören‘de 2 küçük market ile yola çıkan Kayserili Songör ailesi, bugün Türkiye’nin en büyük perakende gruplarından birini yönetiyor. İlk mağazası 1991’de açılan ve sektörde “Ankara” markası olarak tanınan Makro, bugün 11 ilde 148 mağazaya sahip.

2010’da 790 milyon TL’lik net ciro yapan Makro, 2011’de ciroda 1 milyar TL’nin üzerine çıkmayı hedefliyor. Fortune Türkiye’nin en büyük 500 şirket araştırması 2009 yılı verilerine göre ciro sıralamasında ilk 100 firma arasında yer alan Makro, 2011 sonuna kadar Türkiye genelinde 170 mağazaya ulaşmayı planlıyor.

2023’te Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin 1 numaralı perakendecisi olacaklarını ifade eden Şeref Songör, Makro’nun 5 yıllık büyüme hedeflerini de şu şekilde açıkladı:

“Önümüzdeki 5 yılda ciromuzu 4 milyar TL’ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Yatırım bütçemizi 500 milyon TL’ye, 148 olan mağaza sayımızı 450’ye yükseltmek için çalışıyoruz. Bugün yılda 70 milyon müşteriye hizmet veriyoruz, bu sayıyı 5 yılda 250 milyona çıkarma hedefindeyiz. 4 bin 350 çalışan ile Türkiye’de istihdamda 39. sıradayız. 5 yılda istihdamımızı 15 bine çıkarmayı planlıyoruz.”

Müşteri memnuniyetinde 1 numara

2011 Uluslararası 2. Gıda Zirvesi Müşteri Memnuniyeti Ödülü sahibi olan Makro’nun felsefesikaliteli ürünleri uygun fiyata tüketiciye ulaştırma” üzerine kurulu. Çalışan memnuniyetinde de Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yer alan Makro, 2011’de Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından “Ankara’da sigorta prim borcu bulunmayan ve en fazla engelli sigortalı istihdam eden” ilk 5 şirketten biri seçildi.

Alışverişte yeni bir dönem başlatmayı hedefleyen Makro’nun bugün Ankara, Antalya, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Karaman, Malatya, Mersin, Samsun ve Amasya’da mağazaları bulunuyor. Türkiye’nin markası olarak 7’den 70’e herkesi kucaklayan Makro, perakende sektöründe önemli bir boşluğu doldurma hedefiyle büyümeye devam ediyor.