TÜM HABERLER

Perakendecilikte 20’inci yılını kutlayan Makro yeni yatırım hedeflerini açıkladı.

11 ilde 148 mağaza ile hizmet veren Makro, Avrupa’ya açılış kapısı olarak gördüğü İstanbul’da ilk mağazasını 4 Haziran Cumartesi günü tüketicilerin hizmetine açıyor. Anadolu markası olarak yola çıkıp Türkiye’nin en büyük 6. perakende grubuna dönüşen Makro, 2011 yıl sonunda 1 milyar TL ciro hedefliyor. 5 yıl sonunda cirosunu 4 milyar TL’ye çıkararak 4 kat büyüme planlayan Makro’nun 2023 yılı büyüme hedefi, Türkiye’nin 1 numaralı perakende markası olmak.

1990 yılında Ankara Keçiören‘de 2 küçük market ile yola çıkan Kayserili Songör ailesi, bugün Türkiye’nin en büyük perakende gruplarından birini yönetiyor. İlk mağazası 1991’de açılan ve sektörde “Ankara” markası olarak tanınan Makro, bugün 11 ilde 148 mağazaya sahip. Anadolu’da başlayan perakende yolculuğunu bugün ulusal marka statüsüyle sürdüren ve uluslararası marka olma yolunda ilerleyen Makro, sektördeki 20. yılını İstanbul’da açacağı ilk mağazasıyla taçlandırmaya hazırlanıyor.

55 bini aşkın zengin ürün çeşidiyle mağazacılıkta yeni bir tarz ve alışkanlık yaratmayı amaçlayan Makro, İstanbul’un en büyük ilçesi olan ve konut projelerinin yeni çekim merkezi haline gelen Bağcılar’daki mağazasını tanıtmak ve yeni yatırım hedeflerini paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. 2 Haziran’da Makro içinde gerçekleşen toplantıya Makro Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör ve Makro Genel Müdürü Mehmet Songör ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin en büyük 6. perakende grubu olan Makro’nun Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, İstanbul’daki ilk Makro mağazasını “Anadolu’dan Avrupa’ya açılan ilk durak” olarak tanımlıyor. Yerel marka olarak başlayıp pek çok ulusal markayı gölgede bırakan Makro’nun yeni İstanbul mağazasının ölçeği ve kapasitesi, markanın hedefleri ve rekabetçi yapısı hakkında önemli ipuçları barındırıyor. Zira 3 bin metrekarelik Bağcılar Makro mağazasında 55 bini aşkın ürün çeşidi, aylık 250 ton kapasiteli et işleme tesisi, outlet manav ve 240 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

Yaklaşık 100 çalışanın istihdam edileceği Makro’nun açılışından itibaren geçekleştirilecek kampanyalarla tüketicinin alışverişte harcarken kazanması amaçlanıyor. Makro’nun açılışa özel gerçekleştireceği “Makro’dan 1 Milyon Hediye Kazı Kazan Hemen al Kampanyası”yla da 10 milyon TL değerinde hediye dağıtılacak. Makro yıl içinde düzenleyeceği farklı kampanyalarla ve rekabetçi fiyat uygulamalarıyla müşterilere sürprizler yapmaya ve indirimler sunmaya devam edecek.

Makro 5 yılda 4 kat büyüyecek

2010’da 790 milyon TL’lik net ciro yapan Makro, 2011’de ciroda 1 milyar TL’nin üzerine çıkmayı hedefliyor. Fortune Türkiye’nin en büyük 500 şirket araştırması 2009 yılı verilerine göre ciro sıralamasında ilk 100 firma arasında yer alan Makro, 2011 sonuna kadar İstanbul’da 15, Türkiye genelinde 170 mağazaya ulaşmayı planlıyor.

2011 yılı için belirledikleri 80 milyon TL’lik yatırım bütçesinin 30 milyon TL’sini İstanbul’a ayırdıklarını belirten Şeref Songör, Türkiye’de perakende ticaretinin üçte birinin gerçekleştiği İstanbul’a gelmenin kendileri için bir dönüm noktası olduğunu söylüyor. 2023’te Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin 1 numaralı perakendecisi olacaklarını ifade eden Şeref Songör, Makro’nun 5 yıllık büyüme hedeflerini de şu şekilde açıkladı:

“Önümüzdeki 5 yılda ciromuzu 4 milyar TL’ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Yatırım bütçemizi 500 milyon TL’ye, 148 olan mağaza sayımızı 450’ye yükseltmek için çalışıyoruz. Bugün yılda 70 milyon müşteriye hizmet veriyoruz, bu sayıyı 5 yılda 250 milyona çıkarma hedefindeyiz. 4 bin 350 çalışan ile Türkiye’de istihdamda 39. sıradayız. 5 yılda istihdamımızı 15 bine çıkarmayı planlıyoruz.”

Müşteri memnuniyetinde 1 numara

İstanbul’daki ilk Makro mağazasını, yükselişlerinde “önemli bir kilometre taşı” olarak adlandıran Makro Genel Müdürü Mehmet Songör ise başarılarını “müşteri patrondur” anlayışına borçlu olduklarını söylüyor. 2011 Uluslararası 2. Gıda Zirvesi Müşteri Memnuniyeti Ödülü sahibi olan Makro’nun felsefesikaliteli ürünleri uygun fiyata tüketiciye ulaştırma” üzerine kurulu. Çalışan memnuniyetinde de Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yer alan Makro, 2011’de Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından “Ankara’da sigorta prim borcu bulunmayan ve en fazla engelli sigortalı istihdam eden” ilk 5 şirketten biri seçildi.

Alışverişte yeni bir dönem başlatmayı hedefleyen Makro’nun bugün Ankara, Antalya, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Karaman, Malatya, Mersin, Samsun ve Amasya’da mağazaları bulunuyor. Türkiye’nin markası olarak 7’den 70’e herkesi kucaklayan Makro, perakende sektöründe önemli bir boşluğu doldurma hedefiyle büyümeye devam ediyor.