TÜM HABERLER

Makro ve Uyum, yeni açılacak 35 mağazasıyla 900 kişiye istihdam sağlayacak.

 

Makro ve Uyum, Aralık ayında yeni mağazalar açıyor. Kasım ayında açılan Yozgat-Sorgun, Kayseri-Sümer ve Mersin-Güneykent mağazalarının ardından Makro, Aralık ayında da, Karaman 2, Kayseri-Kiçikapı, Ankara-Kaşmir, Samsun-Lozan ve Antalya-Soğuksu mağazalarının açılacağını duyurdu. Uyum ise İstanbul Ayazağa My City ve Bahçelievler MyHome'da iki yeni mağazasını hizmete açtı.
 

 
2014 yılının Kasım ve Aralık aylarında 8 farklı ilde 10 yeni mağaza açarak büyüyen Makro ve Uyum, 2015 yılının Mart ayına kadar, toplam 35 mağaza daha hizmete açmayı planlıyor. Makro böylece, yaklaşık 900 kişiye daha istihdam sağlamış olacak ve Uyum’la birlikte 260 mağazayı aşacak.
 

 YILIN SON AYLARINDA YENİ MAĞAZALAR

Kasım ayında, Yozgat’ın Sorgun ilçesine Sorgun 2 mağazasını, Mersin’e Güneykent mağazasını ve Kayseri’nin Kocasinan ilçesine Sümer mağazasını açarak mağaza sayısını arttıran Makro, Aralık ayında da yeni mağaza açılışlarına devam edecek. Karaman ilindeki 2. mağazasını önümüzdeki günlerde hizmete sokacak olan Makro, Aralık ayının ikinci yarısında ise, Kayseri-Kiçikapı, Ankara-Kaşmir, Samsun-Lozan ve Antalya-Soğuksu mağazalarının açılışını gerçekleştirecek.
 

  

 

 Makro Hakkında

Makro Market yerli bir perakende markası olarak, organize ve modern bir anlayışla, üretici ve müşterilere kaliteli hizmet vermek için 1991 yılında, SONGÖR ailesi tarafından kuruldu. Zaman içinde gelişime açık, yenilikçi yaklaşımıyla nitelikli insan, yeni teknoloji, yönetim stratejileri ve planlı büyük hedefleri ile büyüdü. Makro, ulusal bir marka kimliği ile, ülkemizin tarım ve sanayi üretim planlamasında, müşteri taleplerini olgunlaştırmak adına bilirkişi rolünü 23 yıldır üstlenmiş modern bir perakende markası haline geldi.

Organize perakendenin gelişmesi, kayıtlı ve kurallı çalışması için Makro Market hep öncü oldu. Aynı zamanda kurucusu Şeref SONGÖR, Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nu da kurarak ülkemiz perakendeciliğinin güçlü ve etkin bir şekilde yapılanması çalışmalarında bulundu. Böylece sektörde toplam kalitenin gelişmesine de katkı sağladı.

Merkezi Ankara’da bulunan Makro, bir aile şirketi olup 6 ortaklı bir yapıdan oluşmaktadır. %100 Türk sermayesiyle, bugün 6 ayrı Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 13 ilde, 172 mağazaya sahip olan Makro Market, 164.396 metrekare müşteri alanıyla hizmet veriyor. Yılda 70 milyonun üzerinde müşteriye satış hizmeti veren Makro Market, tek başına Fortune Türkiye’nin 2013 en büyük 500 şirket araştırmasında ciro sıralamasında 107.sırada ve perakende sektöründe ise 6.sırada yer alıyor.

Makro Market, kurulduğu ilk günden itibaren örnek sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştirmektedir. Eğitime ve öğrencilere verilen destekler, çevre duyarlılığı, sağlıklı yaşam ve ülke sporunun gelişmesi için yapılan katkılar, kurumsal sosyal sorumluluğa örnek teşkil etmektedir. Makro Market, hizmet verdiği bölgelerde tespit edilen toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda kurguladığı sosyal sorumluluk projelerini sonuçlanana kadar takip etmektedir. Müşteri memnuniyetine odaklanan Makro Market, belirlediği sosyal sorumluluk çalışmaları ile beraber tüm projelerinde yenilikçilik, verimlilik, liderlik, duyarlılık ve güvenilirlik ilkelerine son derece önem vererek marka algısını yönetmektedir.

 

 

Uyum Hakkında

Uyum Gıda A.Ş. 1998 yılında İskender Keleş, Ali Akyüz, Mehmet Akyüz, Ahmet Akyüz, Erdal Tüfekçi, Yusuf Balkan ve İsmail Çalışkan  tarafından kurulmuştur. Kurucu ortaklar aynı zamanda RAMTOP (Rami Toptancıları)’nın ortaklarından olup, gıda perakendeciliği ve toptancılığı alanlarında yaklaşık 30 yıllık tecrübeye sahiptirler. Sektördeki gelişmeleri takip eden kurucu ortaklar, modern perakendeciliğin geleceğin yükselen değeri olacağı ve bu alanda yatırım yapmanın karlı bir iş modeli oluşturacağını öngörerek, bu alana yönelip Uyum  Gıda A.Ş.’yi kurmuşlardır. “Uyum” ismi, bir araya gelen yedi uyumlu ortağın çalışma bütünlüğü ve perakendecilik sektörünün tüm dinamiklerine aşılamak istedikleri ahenkten ilham alınarak seçilmiştir. 
Kurucu ortaklardan; İsmail Çalışkan 1999, Yusuf Balkan 2008, Erdal Tüfekçi 2009, Ali Akyüz ise 2012 yılında ortaklıktan ayrılmışlardır. 
2012 yılı itibariyle İskender Keleş,  Mehmet Akyüz, Ahmet Akyüz, Makro Market A.Ş., Şirket`in çoğunluk paylarına sahip olan ortaklarıdır. Makro Market A.Ş. tüzel kişiliği adına yönetim kurulu üyesi olarak Şeref Songör tescil ve ilan edilmiştir. 
Uyum Gıda A.Ş. yerel gıda perakendecilik alanında ilk mağazasını 1998 yılının Haziran ayında Başakşehir 1.Etap’ta açmıştır. Öncelikli bölge olarak İstanbul Avrupa yakası merkez alınarak bu bölgede çalışmalara devam edilmiştir. Sevkiyat kolaylığı yanında yakalanan maliyet avantajı sonucunda 2001 yılına kadar dört yeni mağaza daha faaliyete geçirilmiştir. 
2001 yılı Uyum Gıda A.Ş için önemli bir yıldır. Ekonomik krize rağmen Şirket  % 100 büyüme gerçekleştirerek mağaza sayısını 10’a yükseltmiştir. Onuncu mağaza ile birlikte, merkezi depo uygulamasına geçilerek, mağazalarda üretim merkezleri kurulmuştur. 2002 yılında ise Bakırköy ve Başakşehir 4.Etap mağazaları ile beraber unlu mamuller üretim tesisleri hizmete başlamıştır. 
2009 yılında Uyum Gıda A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün, Uyum  Çarşı olarak adlandırılan merkeze taşınmasından sonra, Et Entegre ve Unlu Mamuller Üretim Tesisleri de aynı merkezde faaliyetlerine başlamışlardır. 2012 yılındaki Makro Uyum işbirliğinin ardından 2013 yılı Mart ayında Uyum merkezini Güneşli' ye taşıdı. 
2010 yılında Piliç İşleme-Parçalama tesisi ve  Bakliyat Paketleme tesisi kurulmuştur. Bu sayede, 2009 yılında başlanan Uyum markalı et satışına paralel olarak Uyum markalı tavuk ve bakliyat ürünlerinin satışı da yapılabilmektedir.  
22 Kasım 2010 tarihinde Şirket sahip olduğu kurumsal alt yapı sayesinde başarılı bir halka arz süreci gerçekleştirerek, sermayesinin %30’unu halka açmıştır.Halka açılma süreci sonrasında Uyum  Gıda A.Ş.`nin hisseleri Borsa İstanbul A.Ş.'de (BIST) işlem görmektedir. 
2012 yılı kasım ayında Makro Market A.Ş.`ye %47,32 (%7,56 A Grubu, %39,76 B Grubu) oranında hisse devri gerçekleştirilmiştir.  
2014 Haziran ayı itibariyle Uyum  Gıda A.Ş, 59 adet süpermarket, 1 adet Pasterya (Pastane) olmak üzere toplam 61 satış noktasında, 1.600` ün üzerinde çalışanı ve  47.477 m2 satış alanı ile faaliyetlerine devam etmektedir.